Алтернативен линк |
1. Добри съграждани и случайни гости, другарко или другарю,
Ако не сте получили малката брошурка «Хълмовете на Пловдив», помолете зъболекаря Михаил Стоицев, той ще Ви я даде безплатно.
Вие знаете, че ние, хората, освен от храна и вода, най-вече гражданите, се нуждаем и от по-чист въздух и слънчева светлина. Бунарджикът, наречен сега «Хълм на освободителите», Сахат-тепе, наречен «Васил Коларов», Джендем-тепе - «Хълм на младежта» и останалите тепета са природни неоценими богатства за Пловдив и ние трябва да ги използуваме! Те са отдушник за всяка човешка душа, когато излезе да се порадва на слънчевата светлина, на чистия въздух, на хубавата природа, за да забрави поне временно ежедневните тягости на живота.
Благословени да са тия, които са взели, вземат и ще вземат участие в разхубавяването и пазенето на тези височини, които се обръщат вече в народни паркове.
Какво остава на нас, гражданите, и на случайните гости?
Преди всичко да се радваме и да благодарим, че природата е създала тия хълмове. Освен това обаче ние, които използуваме тези блага, като разумни хора имаме и известни задължения.
Кои са те?
1. Да пазим посадените дръвчета от повреда.
2. Да пазим големите дървета и да не ги чупим.
3. Да пазим всяко цветенце. Да не го късаме, защото дава ухание за нашето здраве.
4. Да пазим и да не тъпчем посетите фигури с трева.
5. Да пазим чисти високите места от книги и смет.
6. Да пазим от замърсяване всяко кътче, особено сега, когато има построени модерни писоари.
За да се използуват пък и другите блага, които природата ни дава - чист въздух и светлина, нека всички, а особено по-слабите и нежни граждани, да излизат сутрин по-рано на разходка из тези височини. А с дълбоките дишания, малко гимнастика и песни ще възприемат енергиите, които ни се пращат от Твореца чрез слънцето.
Пловдив, 22 март 1956 год.
Група граждани