Алтернативен линк |
10. Освобождението на Хасково
Стека
(в. „Утринна Хасковска поща", г. II, бр. 139, 28.I.1928 г., с. 2)
Понеже заговорихме за „Освобождението на Хасково" и ние различихме три вида освобождение: политическо, икономическо и духовно, иска ни се да предложим на благосклонното внимание на хасковци една програма за пълно освобождение. Тая програма може да се покаже много неопределена, много широка, неотговаряща на времето. Ще забележим, че ние не трябва да бързаме. „Освобождението" е всъщност един процес на освобождаване. Историята си тече, животът при своя мощен темп е непрекъснато подобрение - все по-добро и все по-добро, което и значи: все повече политическа, икономическа и духовна свобода.
Предварително ще забележим, че свободата никога не се дава даром. Свободата се откупва. Политическата свобода често струва много кървави жертви. Пред нашите очи са титанските усилия на братята македонци, за да получат политическа свобода. Ние добре знаем какво струва нашата свобода, винаги ще помним плеядата съзнателни български синове от рода на Ботева-Лев- ски, които жертвуваха кръвта си зарад свободата на народа. Ние не можем да забравим кръвта на братското руско тяло, пролята пред олтаря на същата свобода.
През тежкия път на труд, упорито постоянство, сериозни мъжки усилия, върви и пътят на икономическото освобождение. Наистина разменената монета в него не е кръвта, а потта. Потта на честния работник е сложената пред олтаря на целокупното човечество изкупителна жертва, която създава човешките блага. Без тая жертва природата ще дължи своите съкровища заключени за гладуващото човечество. Икономическа свобода може да си създаде само едно трудолюбиво, разумно население. Без това, материалното бреме ще гнети хората и ще се чуват само протести и роптания, стачки и революции, които не ще внесат подобрение.
Най-важна, най-ценна, най-мъчно добиваема е духовната свобода. В нея разменната монета е сълзата. Този, който не е страдал, не може да разбере ближния, не може да се облагороди, не може да бъде полезен член на обществото. Той прилича на твърд камък, който не може да получи удобна форма за обществената сграда: Той знае само своите права, а не изпълнява своите задължения, не уважава правата на другите. Общество, съставено от такива членове, ще бъде вечно роб на интриги, клюки, само ще кове собствените си окови, собственото си нещастие.
Как да се снемат тогава тия окови?
На тоя въпрос ще се помъчим да отговорим в следующата си статия.