Алтернативен линк |
9. Вечерната медитация
(в. „Братство", бр. 80, 7.I.1934 г„ с. 2)
Какви неща само човек не вижда и не преживява през деня! Съзнанието е обременено с впечатления, надути и важни; през тях „аз" се губи като пред грамада от непритисната вълна.
Границата между будното съзнание и съня е важен момент от живота на човека. Някога тя е по-рязка - човек много скоро потъва от живота на съзнанието в тоя на подсъзнанието. А някога това време е по-продължително и е ясно степенувано. Мисълта постепенно бледнее, докато забвението предостави съзнателния живот на подсъзнателния.
От голямо значение за спокойния сън е разчистването на ненужните, второстепенни наслойки около същественото „аз" преди самото лягане:
Чрез спокойна медитация да се даде сметка за изминалия ден, да се прецени с окото на благосклонен наблюдател проявите на „аза" и да се разграничи това, което принадлежи към изминатия ден, от това, което остава и което е мъчно променливата, съществената час! от нас самите.
Въоръжени с мярката, която ни се дава от Евангелието и от беседите на Учителя, ние можем да почувстваме реалната стойност на дейността си през деня и в заключение да изкажем своето доволство от себе си или да си направим упрек за пропуски - тъй неизбежни наши спътници.
Ние отправяме мислено постиженията си за негова слава - а за грешките си даваме дума да ги поправим при първа възможност.
Разчистен така, азът се изправя пред голямото съзнание и спокойно промълвява думи, които имат значение за неговата по-висша природа.
Тия думи се внедряват в заспиващото съзнание и биват отнесени като ехото на рефрен в неизследваните бездни на подсъзнанието.
И точно в подсъзнанието е истинският духовен ръст на човека: само чувства, които изхождат от него, са истински наши.
Пратено с тая „вечерна медитация", съзнанието сутрин се събужда посрещнато от бликналото из дълбочините на подсъзнанието чувство на благодарност към незнайното начало - което е и най-голямото постижение на душевния живот.
Д-Р К.