Алтернативен линк |
66. Сепаративният мир
Долното ни се разказа от Тодор Петров Пецанков, наричан „гледачът".
През 1944 г. Учителят беше в Мърчаево. Отидох при Него и Му казах:
- Ела си в София!
Отвърна ми:
- Не още, рано е за мене да се връщам в София.
Наблизо до Учителя имаше братя, с които веднага влязох в спор. Тук бяха Методи, Йордан и други привърженици на Лулчев. Спорът беше много оживен, във връзка с политиката. В това време русите настъпваха, германците отстъпваха от Украйна, стана голямото сражение около Кишинев, падна Яш, пленени бяха десетки германски девизии, русите напредваха към нас. Аз защищавах позицията, че русите скоро ще дойдат и че ние трябва да се ориентираме навреме. Оживеният спор толкова много разпали нашите братя, че те се нахвърлиха върху мене. Аз не им мълчах, стана бой, при който аз им казах:
- Не ме нападайте наведнъж всичките, а един по един!
Но те нищо не чуваха, стана истински бой - аз също биех, докато ми беше раздран новият тъмносин костюм. В това време дойде при нас Учителят и каза:
- Какво правите, бе! Я го оставете, човека!
И те ме оставиха. Учителят ме повика и ми каза:
- Ела, ще ти кажа нещо! Само виж някой да не подслушва на вратата!
Когато отворих и погледнах, до нея беше долепила ухо Йорданка Жекова. Не бях много деликатен, като й казах:
- Не ли те срам? Имам да Го питам нещо много важно, за мене се отнася, ще се женя, а ти да прислушваш!
Тогава Той ми каза:
- Иди при Лулчев и му кажи: да вземе нужните мерки, да се каже на министър Багрянов навреме да сключва сепаративен мир с русите! Навреме, докато не са влезли в Румъния, докато не е станало късно!
Тогава Лулчев имаше квартира в село Мърчаево, някъде нагоре от Учителя, отношенията им не бяха добри, изобщо не приказваха. Аз отидох при Лулчев. Пред вратата му стоеше едно младо момиче, студентка. Аз не бях в добри отношения с Лулчев, но той ме посрещна разположен и ми каза:
- Какво ще кажеш на тази девойка, която стои до вратата ми?
- Какво ще й кажа? Да си отиде и си гледа уроците!
- Точно това й казвам и аз - отвърна Лулчев.
Влязох при него и му казах:
- Учителят ме праща при тебе, да направиш това и това.
Той отговори с добър тон:
- Какво може да се очаква от тоя делиормански циганин, когото назначих със съгласието на Учителя?
Беше доволен от срещата си с мене. Аз не знаех, че назначаването на Багрянов е станало със съгласието на Учителя. Истина е, че наскоро същият, като министър-председател на България, направи постъпки за сключване примирие с русите с всички последващи събития.
(Багрянов беше министър-председател от 1.VI.1944 г. до 2.1Х.1944г. На 2.IX.1944 г. бе назначено правителството на Муравиев. И то продължи да води преговори в Кайро с американците. Но не проведоха сепаративни преговори с руснаците. На 5.IX.1944 г. СССР обяви война на България. На Източния фронт срещу СССР не е изпратен нито един български войник, докато румънците воюваха с цяла армия. На 9.IX.1944 г. се сваля чрез военните от Кимон Георгиев и с помощта на съветската армия правителството на Муравиев и започва ерата на комунистическата власт от 45 години, от 1944 до 1989 г. - тъй, както бе предсказал Учителят Дънов.
Тодор Петров Пецанков е роден на 15.IX.1897 г. в град Хасково. За него вж. „Изгревът" том VII, № 50 на с. 558, № 51-57 на с. 558-565, № 58 на с. 566-569. - бел. на съставителя Вергилий Кръстев)