3.2. ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ В ТЪРНОВО. БИТ НА БЪЛГАРИНА
ПО-ДРАГОЦЕНЕН.
31. беседа от Учителя, държана
на 15 април 1928 г. - В: Дънов, Петър. Синове
на възкресението, десета серия, том 3.
София, 1934, с. 228-229.
„Казано е в Писанието: „В дома на Отца моего много жилища има." Значи, на небето за всеки човек е приготвено по-красиво жилище от това, което има на земята. Но сега, бъдете доволни от тия, които имате на земята.
„Животът е по-драгоценен от храната." Затова, на всички съвременни хора по целия свят казвам да не правят високи къщи, защото няма да мине много време, земната кора ще претърпи големи огъвания, и от тези къщи нищо няма да остане. Всички високи къщи ще се съборят, камък няма да остане от тях.
Къщите, които за в бъдеще се строят, трябва да бъдат най-много един етаж и половина високи и не много масивни, защото ще се разсипят. Иде време, когато земната кора ще се огъва, а заедно с нея и вие ще се огъвате.
Две години преди Търновското земетресение дойде при мене една позната госпожа да ме пита, какъв съвет ще й дам за строеж, искала да си строи къща. Аз й казах да почака известно време, да не бърза да си прави къща. Тя ме послуша и отложи строежа за неопределено време. Наскоро след това стана земетресението в Търново, от което много къщи пострадаха. Като мина земетресението окончателно, тя си построи нова къща, а същевременно поправи старата си къща, която беше пострадала от земетресението. Ако не беше ме послушала, тя нямаше да има нито нова, нито стара къща. И двете къщи щяха да пострадат от земетресението.
Сега и на вас казвам: не си правете високи, масивни къщи! Във време на земетресение, за предпочитане са низки, не толкова масивни къщи. Този съвет се отнася до разумните хора, които са готови да слушат, а за останалите, които не искат да слушат, никакъв съвет не давам, те са свободни да си правят къщи, каквито искат.
Разумният човек не трябва да насочва ума си към материалните блага, защото те ще го спъват в духовното му развитие.
По-добре е човек да развива Божествената Любов в себе си, отколкото да придобива външни богатства.
По-добре е човек да усилва разумността си, отколкото физическата сила. За обяснение на тази мисъл, ще приведа следния пример."