8. ПИСМО ДО „РАТНИЦИТЕ НА СВОБОДАТА” (бр. 2, 11.І.1930 г.)
(В. „Ратник на свободата”, бр. 2, 11.І.1930 г., София, стр. 2}
„Колкото тъмнината е по-голяма,
толкова светлината е по-ценна.”
„Ум без мисли, сърце без чувства, воля без
постъпки - безплоден живот.”
Драги братя,
В живота си, кой да е от нас все си избира един път и тръгва. На един пътят е междуселски, едва се върви по него: кален, прашен, пълен с трапчинки, на други се пада да върви по шосе. Някой върви в тъмнина - спъва се и пада често, сблъсква се с хората и се сърди; други си има фенерче - свети си - и по-малко пада. Това фенерче е днешното знание: - тоя, който има да си го купи - палва си го, ходи с него и по-рядко се спъва, по-малко се мъчи в живота. А има и такива хора - слепородени, на които все им е нощ... Това са невежите, изоставените - мислете и за тях!
Новият живот, за който ви поменуваме, е като кога изгрее слънцето. Тогава всеки ще ходи по пътя си, но ще му бъде по-леко, защото ще вижда всичко ясно.
Фенера може да ти го угаси някой и да те остави в тъмнина, но да попречи на слънцето да грее - такъв юнак се не е родил още. Това е разликата между новото и старото. Новото не се гаси, дава светлина за всички: и за богати, и за бедни, за здрави и болни.
Но както от слънчевата светлина се раждат и зреят и лозята, и житата, и трънаците - така и разумните хора ще използват даровете на природата за нещо разумно - а неразумните - за неразумно.
Не сте доволни от живота си сега, но какво сте направили да го подобрите? Ако тече плевнята ви - туряте нова слама на покрива; ако кравата ви е слаба за оране - търсите и впрягате друго добиче; ако брашното ви се развали и хлябът стане горчив - друго брашно си купувате.
А сега, ето животът ви е станал горчив - тъй много, че едва го търпите - ново трябва да потърсите.
Това ново е около вас - ще го научите и ще го живеете.
И ако сегашните ви знания и сегашните водители, които са ви водили, не са могли да дадат това, което чакате от тях - ще ги смените; но помнете едно: често и водачът е като тоя, който го е избрал: ако ний сме умни, и той ще е; ако ний послъгваме, той - повечко от нас.
И тъй, ако станем пък честни, добри и умни, тогава и водачът, който ще изберем, ще бъде по- честен от нас, по-умен, по-добър. Да направим честни, умни другите изисква и време, и закони, а да направим себе си това, което искаме, зависи от нас самите. Пък помнете: Злото със закон се не унищожава и Любовта, обичта - с насилие се не насажда.
С братски поздрав:
Любомир