27. МЕЧЕШКИТЕ УСЛУГИ ПРОДЪЛЖАВАТ (бр. 11, 2.ІV.1924 г.)
(В. „Ратник на свободата", бр. 11, 2.ІV.1924 г., София, стр, 2)
След другите ежедневници, които писаха за „сянката на Дъновизма”, дойде и „седмичен Факел”*, да ни поднесе новия „Христос” в София - портрета на Дънов. Трябва да признаем, че той е отличен и на него Дънов има вид съвсем не на шарлатанин, а напротив - много напомня старците и светците по иконите. Ако той е в действителност тъй благороден, както се вижда на портрета, никак не е чудно, че толкова хора го обичат, почитат и слушат. Лоша услуга се прави - повтарям, мечешка услуга, на нашата православна църква с подобни необмислени работи. Ако е въпросът да се похарчат 1000 ÷ 2000 броя повече - защото Дъновистите сигурно ще разкупуват портрета на Учителя си, - то е друго, но мен се струва, че Синодът ни е отделил достатъчни средства за борба против сектите, за да няма нужда и от подобни „услуги”, макар и косвени. При това статията под портрета е безмислена - особено последните три пасажа, напечатани с дебели букви: каквото пише в първия - отрича третият! А има и нещо още по-неразумно - на същата страница е турено и едно дете- отцеубиец. Всеки ще си помисли: то не е дъновист, а православен. Къде е портретът на попа и владиката, в чиято енория живее то? Ако за дъновистите е виновен Дънов, за православните - кой? Или ще речете: животът. А дъновистите на луната ли живеят? Не може така. Умната трябва, г-н „Факел”. Вместо вежди да пишете - очи вадите.
На другата страница пък описват случки из Русия. Те са занимателни доста, но не могат направи вече впечатление. Виж, друго би било преди 9-и юни или 20-и септември ако ги бяхте писали - но сега - не. Пишете за Волга - тя е далече, а нещо за Лом, за шлеповете по Дунава няма ли да кажете? Играете си с огъня, но ще се опарите май.
Л. Христов
МОТА „Ако мисълта ти е права - тя безпрепятствено ще се осъществи.”
„Не е мъчно да изгубиш и това, което е в ръцете ти.”
* На следващата страница препечатваме статията от в. „Седмичен факел”, (бел. на съставителя на „Изгревът” Вергилий Кръстев)