(132) Няколко въпроса, които заслужават внимание (За царя)
1. Въпросът за цените на земледелските произведения и фабричните или занаятчийските.
Така например вълната се купува 62 лева, а преждите се продават на същите селяни 3, 4, 5, 6 и повече пъти по-скъпо!
Една кожа телешка се взима от селянина за около примерно 350 лв. От нея стават най-малко десетина цървули, а за един чифт му се искат на черната борса (а бяла борса няма!) най-малко 300 лв.!
Има и др. подобни.
2. В нас има три вида произведения, които подлежат на оценяване:
1. Местните произведения.
2. Внесените от странство.
3. Произведените от тях
- или само от местни материали,
- или само от материали внесени,
- или от смесени материали.
За да престане всекидневната игра с цените на всичко, предстои да се определят
- твърдо, категорично цените на местните продукти и материали;
- периодически - цените на внасяните материали (срокът да бъде поне и за двата случая за 6 месеца, ако не може за една година).
Всичките тези цени ще се публикуват за даден срок в Държавен вестник и ще бъдат задължително във всеки магазин, който продава на ръка, за проверка.
Определя се за всички продукции (производни от първични материали) определена печалба, която ще бъде: а) за ангросиста с производствените разноски; б) за ангросист без производствени разноски; в) за посредник; г) за детайлист.
Тези печалби ще бъдат точно фиксирани в проценти и обявени тоже в Държавен вестник. Всяка сума, взета над тези определени проценти, се смята за саботаж и води след себе си конфискувание на всичкото имотно състояние и затвор най-малко десет години. Печалбите си ги изчислява всеки търговец за себе си, като пази да не надмине определения коефициент (процент), а проверката може да стане от който и да е купувач или агент, комисар, полицай и пр.
Всеки, който открие подобно злоупотребление с цените, взема 20% от конфискувания имот и даже ако е съучастник, не се наказва.
По този начин ще се фиксира печалбата и увеличението ще отива в производителя, а сега взимат посредниците лъвския пай, като в някои браншове това стига до печалби, които чудят и самите търговци, които се отдумват, че държавата им ги давала... (справка - речта на Хайдудов, плевенски народен представител, който чистосърдечно признал тия печалби и ги нарекъл обир на населението).
Въпросът с въглищата е срамен, 40 километра от мината, хората са платили преди 8 месеца и нямат въглища!
С плана «Мусман» се правят срамни търговии, на които трябва да се тури край. Изнудват много хора, като им сочат разни скици и пр.
С електричеството също има много лоша игра, и то с най-бедните квартали. В София плащат 5 и 2 лева, а в покрайнините - по 7-8 и повече и по 3-4 лв. за отопление, като че ли това са два различни града...
Бесят се хора за намерения само да саботират, а се оставят живи и незасегнати хора, които фактически крадат и саботират милиони. Това значи да се яде капиталът...