Алтернативен линк |
8. Факти из живота на братя и сестри преди 9 септември
1. На поселението „Изгрева" са бивали укривани три печатници на БКП.
2. Сестра Василка Иванова, която е живяла на ул. "Опълченска" 66 в сутерена, на горния етаж на същия адрес по това време е живял също Учителят П. Дънов, е укривала архивата на нелегалния тогава ЦК на БКП в стаята си под плетачната машина, с която е работила като плетачка.
3. В домовете на братята на Изгрева са укривани като нелегални видни комунисти при посредничеството на брат Тодор Михайлов-железничар. Между укриваните са: Никола Кофарджиев, Орлин Василев, Кирил Драмалиев, Антон Югов и др.
4. Братът Иван Камбуров от Сливенско е подпомагал комунистите през годините 1942/44 г. Той е укривал повече от 100 души.
5. Брат Христо Янев от с. Нова Баня - Казанлъшко е известен като укривател на комунисти.
6. Другарят Тодор Павлов е бил укриван в с. Коньово, Новозагорско от нашия брат Влайчо - ясновидеца.
7. Брат Желю Матев от с. Прослав, Пловдивско, е укривал много другари комунисти.
8. Брат Ганчо Генчев Ганчев, инженер от София, понастоящем още жив, през 1942/44 г., мобилизиран като капитан, изпълняващ в Скопие длъжността комендантски адютант, е подпомагал чрез другар-железничар - Таню ..., 250 осъдени другари комунисти, намиращи се тогава на 17 км от града. Пренасяни са храни, дрехи и литература с военни камиони с кошници и куфари. Всичко това е описано подробно в книгата „Записки на политзатворника" от Владимир Зарков, стр. 65-72. Както и в книгата „Червени семафори" от Борис Ангелов, стр. 219-234. В затвора са били другарите Живко Живков, Стоян Гюров,
Митко Григоров, Никола Кофарджиев, Кирил Драма 1иев. Подпомаган е бил също и другарят Димитър Йовчев - сега работи в Държавния съвет. Брат Генчев е укривал в квартирата си до Танушевата пивница, София, другаря Иван Пръмов - сега секретар на ЦК на БКП.
9. Брат Възкресен Анастасов, живущ в София, бул. „Скобелев" 45, родом от Ямбол, като учител в Тополовград от 1924 до 1934 г. е подпомагал със съдействието на жена си другари комунисти. Също така на това себепожертвувателно семейство са съдействували: Желязко Шайгунов (сега в София - преподавател по Диамат [диалектически материализъм] в института за усъвършенствуване на учители), Васил Гечев (сега в Стара Загора - като бивш ж.п. чиновник). Всички те са били бивши жители на Тополовград. В дома на В. Анастасов са укривани повече от 10 души, някои от които са живели там месец и повече. Имало е и такива, които са били отвеждани по канал през Сакар планина в Турция. Между укриваните са другарите: Атанас Цвятков от Нова Загора, Димо Боюклиев от Бургас, Кирил Илиев от Варна, Йонко Карабуюков (починал в София през 1975 г.). За горната дейност брат Анастасов има нотариално заверени документи. На 17 и 18 декември 1975 г. той е канен специално в Тополовград и е участвувал в 80-годишния юбилей на БКП в града, като е приет за почетен гражданин на града и награден с юбилейна значка (80 години) и знак на града за неговата себепожертвувателна дейност.
10. Характерно е да се отбележи, че всички братя и сестри, които са подпомагали и укривали преследвани комунисти, не получават народни пенсии, защото са се себепожертвували по съвест за хора, близки идейно на нас, които са се борили за човешки правдини.
11. Първите опитни комунисти са създадени от Братството през 1921/ 23 г. в някои селища в България.