Алтернативен линк |
23. Капелмайстор Ковачев за Софрони Ников и
за Дънов и Георги Димитров
Разказва капелмайстор Ковачев, вече седемдесетгодишен, добре запазен старец, с буден интерес към това, което става около него.
Преди да отида в провинцията - в Казанлък, Стара Загора и Ямбол, покрай другата си работа завеждах хоровете на протестантската църква в квартала на Банишора. Една от най-редовните посетителки на църквата беше майката на Георги Димитррв - баба Парашкева. Това беше енергична възрастна жена, напълно революционно настроена, която поддържаше много сина си Георги. Така си и спомвам, когато ме хващаше за ръката след отпуск църква и ми казваше:
- Маестро, имам радост! Получих писмо от Георги. Пише ми: „Ти, мамо, моли се на твоя Бог, аз се надявам скоро да си дойда в България." - И тя се радваше като всяка майка.
Често съм се разговарял със сестрата на Георги Димитров - Магдалена Баръмова. Те имат положително отношение към дъновистите. Аз зная, че нейната сестра, която е сестра на Георги Димитров и съпруга на Вълко Червенков, Елена, се е крила на Изгрева. Там са се крили и други комунисти. Иначе не може да се обясни защо правителството и досега не е посегнало на салона и на Изгрева, макар че това е най-хубавото място на София и става такава хубава детска колония. Очевидно, че правителството има положително отношение към Изгрева
Аз познавам и Софрони Ников. Зная, че е обвинен и съден като масон. А нашите масони, волно или неволно, са предавали някои сведения на тяхната централа, която е в чужбина. Същата Магдалена Баръмова е присъствувала на съдебния процес на Софрони Ников. Държал се е много спокойно и симпатично. Когато го запитали: „Признавате ли, че това е извършено от Вас?", отвръщал: „Да, признавам." Когато го питали повече, той казал:
- Но моля ви, не е нужно да ме питате. Аз зная, че ще бъда съден и вече съм си приготвил куфарчето, за да заминавам за лагера.
А същият Софрони Ников е бил много храбър офицер. През време на Балканската война е ходил прав пред войниците си и ги е водил смело в боя - награден е с най-големите бойни отличия. Това ми каза ротният му командир: „Аз зная, че няма да бъда убит - казваше той и с тая вяра вървеше напред."
Това ми разказа капелмайстор Ковачев на 11 март 1954 г. при слизане от Изгрева. Считам, че това допринася нещо за осветление на тези наши хора, постепенно преминали към историята.
(Капелмайстор Атанас Ковачев е автор на песента „Сърдечният зов". Вж. „Изгревът" том II, с. 256-258. - бел. на съставителя Вергилий Кръстев)