Алтернативен линк |
6.5. За физическото здраве
Физическото и душевното здраве са нормалните състояния на човека, великият дар на Природата, основата на човешкото щастие. Но както едното, така и другото се подчиняват на закони, които трябва да се познават и съблюдават.
На много места Учителят говори, че „ученикът трябва да бъде душевно и физически здрав". Той счита обаче, че здравето е плод преди всичко на мисълта на човека. Затова лечението на болния трябва да започне преди всичко с неговата душа. На човека трябва да се вдъхне доверие, вяра, надежда в неговото оздравяване, в правилността на прилаганите за лечението му методи. Това съвпада напълно със схващането на великия руски физиолог Иван Петрович Павлов. Достатъчно е само една неприятна дума, едно тежко съобщение през време на яденето ни, за да спре отделянето на стомашен сок, да се причини едно или друго заболяване. Като се започне от тези елементарни наблюдения, човек може да се убеди, че наистина голямата част от физическите заболявания имат за основа някаква душевна травма. Наистина, ние откриваме при много наши заболявания наличието на микроби, които поставяме за първопричина на заболяването. Това е вярно. Но също е вярно, че микробите мъчно преодоляват естествения имунитет, който ни предпазва от тях. Неговото пропукване, нарушение неговата цялост, нарушението на равновесието на силите на организма създава условия за развитието на микробите, за заболяването. Затова в основата на физическото здраве лежи здравето на душата, правилно изградената психическа нагласа на човека. Целостта на „душата" съхранява естествения имунитет, поддържа здравето и на тялото.
Но здравето на човека се намира в зависимост и от средата, от условията на съществувание и режим на живота. Тук са в пълна власт: слънцето, водата, движенията, упражненията, физическите упражнения, екскурзиите, физическата работа, трудовите условия, правилното редуване на всички действуващи външни фактори. При правилно подреждане на всички тия фактори човек може да живее почти без да боледува.