Алтернативен линк |
5.2. Дневната програма през време на съборите
Всяка сутрин към четири и половина, още в тъмното, невидима цигулка засвирваше познатата песен:
„Събуди се, братко мили,
от дълбок сън ти стани
и веригите вековни
от нозете си снеми!"
Ранното утро на летния ден отдавна беше създало нагласа за ставане. Следваха няколко минути за необходимия сутринен тоалет. После всеки заставаше мълчаливо на своето място и чакаше в съзерцание показването на слънцето. Изток червенееше и скоро на ясното небе се показваше нажеженият златен диск. Очите дълго се бореха за неговите засилващи лъчи. През това време душата се късаше от земното и навлизаше в руслото на колективната молитва.
- „Господи Боже наш, благий ни небесен Баща, Който си ни подарил живот и здраве, да Ти се радваме..."
„Добрата молитва" всъщност не е „молитва". Човек не „моли" нещо конкретно. Тя е по-скоро интимен диалог с някакво далечно, невидимо, но ясно осъзнавано второ „аз", което наднича благосклонно от небосвода и се старае да чуе това, което неговите чада приказват. Всичко в тоя миг в живота изглежда безцветно и маловажно в сравнение с извисеното състояние на душата. Из дълбочината й прелива обич, която изпълва всички кътчета и се разлива наоколо към всичко, което те заобикаля, към всички хора, към цялата вселена.
Няколко добре известни песни се поемат отляво, откъм къщичката, гдето засвирва цигулката. Мелодията е тиха, повтаряна от хиляда гърла, не много стройна, но пък затова топла и сърдечна.
Следват гимнастиките, „упражненията", „шестте първи упражнения".
Когато се прави разбор на „упражненията", човек се учудва как методично, постепенно е разкривал Учителят методите за овладяване на тялото и духа чрез средствата на „физическата култура". Елементите на упражненията са дадени три-четири години по-рано под формата на упражнения, насочени към различните органи: главата, дробовете, сърцето, корема, гръбнака, крайниците. По-късно всяко упражнение се съпровожда от усилия на мисълта и съответни подходящи движения, като: „обливания", „гребания" - като че си всред природата и се стараеш да вземеш от тея необходимите жизнени сили. Наред с тях Учителят изрично препоръчваше да се правят „дълбоки дишания". Знае се, че чрез тих човек се отправя към цялата психофизиология на човека.
През годините 1925-1938 не беше още дадена „Паневритмията". Тя се е зародила и оформила по-късно, постепенно, упражнение след упражнение. Тогава се е оформила и като цялостна верига от методично изградени и свързани като цялостна постройка [упражнения]. Самият Учител, който така високо ценеше своето най-хубаво произведение - Паневритмията, не считаше, че тя трябва да се играе на всяка цена, всяка заран, цялата, отначало докрай. Дори той не считаше, че тя самата е достатъчна за доброто овладяване на човешкото тяло. Затова често той играеше допълнителни упражнения, от които са известни и практикувани 12-13 упражнения, поддържани от брат Пеню Ганев. Упражненията накрая завършват с „бяг на място" - скачане, подхвърляне краката напред-назад, встрани, огъвкавяване на кръста - прекрасни упражнения, които очевидно играеха не малка роля за неговото удивително физическо здраве. [1]
--------------
[1] Упражненията са 21. Вж. „Изгревът" том XVI, стр. 791-797. (бел. на съставителя Вергилий Кръстев)