Алтернативен линк |
7. БОРИС ГЕОРГИЕВ И ВЛАДИМИР ДИМИТРОВ (МАЙСТОРА)
ВЕРГИЛИЙ КРЪСТЕВ
Владимир Димитров (Майстора) е роден на 1.02.1882 г. в село фролош, Кюстендилски окръг. През 1903 г. постъпва в рисувателното училище в София. Преминава през толстоизма, после се запознава с идеите на тесните социалисти, а по-късно след срещата си с Борис Георгиев се запознава и с идеите на Учителя Дънов. След като се завръща в България, Борис Георгиев урежда изложба в Художествената академия през 1922 г. След срещата си с Владимир Димитров, то Борис Георгиев му прави портрет „Земетръсът". Това е едно пророчество за цялата история на света през този век.
През есента на 1922 г. Борис Георгиев заминава за Италия като взима със себе си и Владимир Димитров (Майстора). Там се организира изложба на Майстора. Той се среща със сенатора Джон Крейн, който му купува картините и го подпомага финансово, така че от 1924 до 1927 г. Майсторът е осигурен и работи за Крейн. По-късно се връща в България и се установява в село Шишковци, създава свой стил, самобитно творчество, свързано с живота на народа. Всяка една рисунка има идейна композиция, оставила следа от неговия вътрешен мир.
При посещенията си при Борис Георгиев в София, то Владимир Димитров (Майстора) е бил виждан нееднократно на Изгрева заедно с него. Той не е правил и не е рисувал, доколкото ми е известно някого от Изгрева при своите посещения там.
Докато Борис Георгиев е живял на Изгрева и имал срещи както с Учителя Дънов, така и оживена кореспонденция с изгревяни, то Майсторът е имал друг път на идейно творчество и мироглед.