1. След спирането на събора от 1923 г., преврата от 9 юни 1923 г. и политическите събития през лятото и есента, Учителят държи беседа пред ръководителите на Братствата от страната на 9 септември. А защо е на тази дата, и каква е връзката с 9 септември 1944 г.? - Виж за развоя на тези събития в „Изгревът", том VI, с. 405-412 в статията „Видовден". Случаят е разгледан подробно за 1922 г., както и за 1923 г., и то по томчето и по дати.
2. През 1924 г. има също много затруднения за разрешаването от властите за провеждане на събора.
Ето защо Учителят изнася беседите в салона на ул. „Оборище" 14 и на други места, но в различни дати.
3. В съборните беседи в томчето „Разумния живот", отпечатано в печатница „Малджиев", гр. Русе ще видите, че беседите са изнесени на различни дати: на 24 август, 31 август, 1 септември, 7 септември.
По този начин се заобикаля възбраната за събора, като не могат да ги уловят къде се събират, за да слушат беседите на Учителя. Може би затова на томчето не е отбелязано къде и на кое място е произнесената беседа. Отбелязана е само датата.
4. Отношението на властта към Учителя и Неговото преследване - виж „Изгревът", том XXII, с. 56-57.
Виж забележките под линия с посочените томове.
5. В Словото на Учителя в това томче има много окултни закони, които трябва да се приложат. Аз си избрах от с. 106 следния окултен закон от Учителя Дънов: „Ако всички души не се съберат на едно място, нито една душа не може да се прояви."
6. Ето, въз основа на този закон е създаден „Изгревът", където са чудесата, знаменията на стотици хора, населявали от 1926-1944 г. Изгрева и страната България.
Ето защо се казва в „Изгревът", том V следното: „Опитността на един ученик е опитност на цялата Школа."
7. Най-важното е човек в себе си да носи високия идеал. А какъв е той?