Колко приятно птиченце пее и благодатно Слънцето грей. Росни ливадите, свежи поляните, играем ний и пеем в ранина. Росни ливадите, свежи поляните, играем ний и пеем в ранина. Живота е красив и изобилен, че Бог над нази е милостив. Живота е красив и изобилен, че Бог над нази е милостив.
А след игри и песни красиви ние работим в нашите ниви. И ги посяваме – семе избрано, да никнат, зреят житни класове. И ги посяваме – семе избрано, да никнат, зреят житни класове. И дребен дъжд-роса ще ги полее, и Слънцето ще ги възрасти. И дребен дъжд-роса ще ги полее, и Слънцето ще ги възрасти.
Изходно положение: Изпълнителите са наредени по двама, в кръг, с лице един към друг. Вътрешният кръг е с гръб към центъра, външният - с лице към центъра.
Играчите са хванати за ръце. Лактите са заоблени. Ръцете образуват красив венец. (В това упражнение и следващите винаги дясната ръка се поставя върху дланта на лявата на партньора.)
Вътрешен кръг
Тежестта на тялото е върху десния крак, левият е опънат наляво на пръсти. Дясната ръка, издигната на височина на лицето, с длан към земята, е поставена върху дланта на лявата ръка на партньора. Лявата ръка, изнесена на височина на слънчевия възел, заоблена в лакътя, с длан нагоре, държи пръстите на дясната ръка на партньора, палецът е отгоре.
Ход на движенията:
1-ви такт - при 1-во време леко залюля- ване, тежестта на тялото преминава върху левия крак; при 2-ро и 3-то време десният крак се опира на пръсти. При 1-во, 2-ро и 3-то време двете ръце с пластично движение описват дъга надолу, после нагоре и наляво, на височина на гърдите, и се пускат (на 3-то време).
2-ри такт - половин обръщане наляво на левия крак и обръщане с лице към центъра. При 3-то време десният крак стъпва надясно и настрани, тежестта на тялото пада върху него. При 1-во и 2-ро време ръцете се приближават пред гърдите с длани надолу и средните пръсти се допират (Фиг. 22.2).
При 3-то време ръцете се отделят хоризонтално встрани, с длани надолу (Фиг. 22.3).
3-ти такт - при 1-во време с полюляване тежестта на тялото се пренася на левия крак, при 2-ро и 3-то време десният крак се опира на пръсти. При 1-во време дясната ръка се свива пред гърдите с длан надолу, при 2-ро време лявата ръка е обърната с длан нагоре и прави пластично движение и докосва дланта на дясната ръка. В 3-то време ръцете образуват един
диагонал пред гърдите, като десният лакът се намира на нивото на рамото, а левият е обърнат надолу. Това движение предава на тялото лек страничен наклон (Фиг. 22.4).
4-ти такт - при 1-во време се прави полуобръщане надясно, като се завърта на десния крак и се обръща с лице към партньора, левият крак следва движението на тялото. При 1-во, 2-ро и 3-то време ръцете се отделят (Фиг. 22.5).
5-и такт - гърбът е към центъра. При 1-во време левият крак стъпва наляво, при 2-ро и 3-то време с полюляване тежестта на тялото минава на него, десният крак е надясно на пръсти. При 1-во, 2-ро и 3-то време ръцете се издигат плавно наляво, лявата - на височина на лицето, а дясната - на височина на гърдите (Фиг. 22.6).
6-и такт - при 1-во време с полюляване тежестта на тялото се пренася на десния крак, при 2-ро и 3-то време левият се опира на пръсти. При 1-во, 2-ро и 3-то време ръцете описват дъга надясно и вземат изходното положение (Фиг. 22.7).
Външен кръг
Изпълнителите от външния кръг са с лице към центъра. Те правят същите движения и стъпки с ръцете и краката, както техните партньори от вътрешния кръг, но обратно.
Забележка: Дясната ръка, бидейки активна - дава, лявата като пасивна - приема. Важно е при хващането дясната ръка да бъде винаги отгоре на лявата.
Тези шест такта се повтарят непрекъснато до края на упражнението.
Обяснение: Двамата в двойката са обърнати един срещу друг със заловени ръце. После ръцете са пуснати и двамата са гърбом един към друг. Това упражнение е органически начин за развиване на самосъзнанието. То изразява, че човек трябва да оцени съзнанието на другите хора, да вижда хубавите страни, които те имат в себе си, и те да виждат в него тия хубави страни.
Когато двамата в двойката са обърнати гърбом един към друг, то единият, който е отляво, обработва Доброто, а другият, който е отдясно, обработва Истината. Центърът е между тях. Центърът е Любовта. Когато двамата в двойката са обърнати един срещу друг, те отиват към центъра, към Любовта.
Обърнати един срещу друг, те образуват елипса; а обърнати гърбом един към друг, те с движенията на ръцете образуват хипербола. Хиперболата е метод за разрешаване на големите противоречия в живота. При нея имаме две половини. Това е човекът, раздвоен - двата полюса на човека, създаване на полюсите - мъжа и жената. И после, като се съединяват в едно, образува се човекът.