Атавистично (от атавизъм – лат.) – което се връща към нещо отживяло; когато у човека, в животинските и растителните видове се проявяват белези, свойствени само на техни далечни предци, предимно като уродства.
Букаи (ост.) – окови.
Гутаперча (мал.) – твърдо кожоподобно вещество с възтъмен или тъмночервен цвят, прилично на каучук, което се получава от сгъстения сок на някои тропически дървета, предимно от сока на гутаперчовото дърво; лош проводник на топлината и електричеството. Използва се в медицината и в техниката.
Медлен (рус.) – бавен.
Небулозно – от небулоза ( лат.) – големи облаци от разредени газове, или „звездни вселени“, които се виждат като обща мъглявина.
Непреривно (рус.) – непрекъснато.
Обленявам (рус.) – мързелувам (бел. ред.)
Остеология (гр.) – дял от анатомията, която се занимава с формата и структурата на костите във връзка с техните функции.
Птомаини и левкомаини (гр.) – органични азотисти съединения, които се образуват при гниене на животински трупове и на растения.
Плазмодий (гр.) – най-прост едноклетъчен паразит, който в кръвта е причинител на маларията.
Попросиш (рус.) – да помолиш.
Реторта (лат.) – обла стъкленица с дълъг и прегънат отвор и други уреди и апарати, снабдени с отводни тръби, които в химията служат за нагряване и дестилиране на вещества.
Сарафин (тур.) – който разменя пари, търговец на ценни книжа и на чужда валута.