Бяхме се струпали около пианото и след дълги упражнения, през почивката, се състоя разговор върху музиката, който записах:
Днес музиката е още в предговора си, много пъти е започвала и спирала. Този дух на огрубяване сега влияе. Не виждате ли какво израждане има с джазбенда?
Една сестра каза: „Едно седемгодишно дете дало концерт в Америка и това създало голям шум“.
Ще го похабят; даровитите деца не бива да излизат преждевременно навън, става пресилване.
В епохата на предците, преди грехопадението, е имало свещена музика само за посветените, а не както сега – за всички. Ще дойде нещо по-хубаво. Днес човешкото тяло не е все още довършено; от Божествено гледище то е направено съвършено, но ние не сме реализирали все още това, което Бог е съградил. Човек, като се упражнява, може да вземе четири октави и повече. Регистърът на гласа трябва да се разшири, обикновените певци трябва да вземат четири октави, а гениалните – пет, шест, седем, осем октави.
Сега висшата музика не може да се нотира, понеже няма знаци, но един ден, когато прибавят още знаци, ще я направят по-достъпна. Когато дойдат четвъртинките ноти, тогава музиката ще бъде по-изразителна. Днес сме в музиката на целите тонове и полутонове и още не са разработени центровете за четвъртинките тонове в човешкото ухо. За новия подем на музиката първата фаза е дадена с класическата музика. Бах няколко пъти се е явявал в историята с разни имена. В Шестата раса ще се даде втората фаза, вторият тласък на музиката. Новата музика ще бъде на Шестата раса; Бялата раса, каквото можа, го създаде, и то ще е почва.
В бъдеще цигуларите ще бъдат едновременно певци и цигулари. Сега очакваме цигулари, които като свирят, цигулката им да говори. Бъдещият цигулар на Шестата раса, като засвири, ще си играе като магьосник, някъде цигулката му ще звучи като китара, някъде – като тромбон, другаде – като певица и пр. Щом малката ципица в човешкото гърло може да пее и да говори, защо да не се направи цигулка, която да пее и да говори. Музиката дава нови възможности за човека; тя е новият език на човека.
Всички вярват, че музиката сега се е развила, но това схващане не е право. Ние сме станали способни да развием музиката, а не че тя сега се е развила. Някога, преди днешната музика, преди хиляди години, посветените са имали оркестрова и хорова музика, която хората тепърва ще чуят. Днес музиката е много напреднала, понеже човечеството минава през най-големи страдания, та да може да ги мине по-леко. Минат ли тези изпитания, ще дойде хубавата музика.
Музикалните гении идват!
Учителя се обърна към един брат музикант и му каза:
След няколко години те ще дойдат във Вас.
После Учителя продължи:
Трябва да се подготвим за тях. Певицата Тричкова бе доведена тук от музикалните гении. Когато пее човек, привличат се музикалните сили и органите се развиват.
Музикалният свят на изток и запад черпи от един и същ източник. Източната музика е съвсем загазила, в нея има много кални работи, които трябва да се очистят. Свирил съм източни парчета и после е трябвало да се чистя цял месец. Има известни тонове в музиката, които рушат и които създават. В музиката има магия, някой път може да се създаде цяла буря. Сега е все още механическа, органическата музика ще дойде по-после, а след нея – психическата.
Без светли мисли, без топли чувства, без добри постъпки и без музика нищо не става в света. Пеенето е външен израз на Любовта. Някой когато пее, всички мъчнотии се стопяват. Хармонията на сферите е мировата музика, чрез която слизат към нас Любовта, Мирът, Радостта. Всичко е музика. Новата музика, която иде, ще събуди във вас Вярата, друго музикално парче ще събуди Любовта, трето музикално парче – Милосърдието. Но музикантът, за да може да предаде новата музика, трябва да има преживяванията на тези качества – Вяра, Любов, Милосърдие. Иначе не ще може да ги предаде чрез музиката.
В обикновената музика няма нещо реално, но при истинската музика можеш да моделираш лицето, устата, носа, ръцете си. Това е наука. Музиката трябва да поправи линиите на твоята ръка, погледа ти и пр. Новата музика ще бъде един подтик за придобиване на външна красота, за развиване на човешкия ум, сърце, душа, за създаване на нов характер.
В бъдеще колко по-добре ще пеят от Шаляпин1! Отсега нататък идват гениите! Пеенето занапред трябва да става с изразни движения; тогава в човека нещо се отваря и той разбира по-добре идеята. В музиката няма скръб! Може да имаме само едно страдание: че не обичаме някого повече, отколкото го обичаме. И това е единственото страдание в музиката, в Любовта. Когато си музикално настроен, идват някои същества да хвърлят смут в теб, за да скъсат връзката ти с музикалния свят, за да внесат дисхармония в теб, да те ограбят. Но музиката ще спаси света!
Сега славяните правят опит да разрешат музикалните проблеми; ако се отворят, ще имат голяма музикална култура. Египтяните и други древни народи скриха свещената музика, тогава широките маси не бяха готови и тя не можеше да се изнесе за тях.
Трябва да изучавате класическата музика, за да правите сравнение по какво се различава в построенията си от окултната музика. Никога не е имало толкова музикални инструменти и толкова певци, както сега. Милиони хора има сега, които свирят и пеят, и това е голям принос – облагородяват се хората. Ако нямаше музика, хората щяха да бъдат като зверове. Нашият век се отличава с пеене. Трябва да се радвате, че сте в един век, в който музиката е по-развита. Модернизмът в музиката, т. е. музиката на импресионизма и експресионизма, не е новата музика, но е търсеща музика. Модернистите имат големи богатства, обаче слаби им са воловете и не могат да ги докарат.