Няколко млади братя музиканти бяха приети от Учителя. Стана дума за последните концерти на Чиампи2, който беше посетил София, и за други музиканти.
Бах има най-съвършен череп от всички музикални класици, в лицето му са застъпени Венера и Юпитер. После, той е слънчев тип, има хубава памет. Бах е любовен, у него има любовен елемент, взема живота като нещо весело, като забавление, но е религиозен, с устойчиви чувства. Повидимому Бах като че ли отстъпва, но каквото мисли, ще го направи. Много малко е било развито у него тщеславието. Бах е преди всичко музикант, който се е добрал до извора на музиката. Неговата музика е изворна, бликаща, с много възможности за разработване, с много идеи. В нея няма мелодични линии, но има богатства на мотиви. Той е повече воден. Бах3 е пратен с една мисия, Бетовен4 – с друга, Моцарт5 – с трета, и пр.
Бетовен е искал да създаде нещо, за което е нямал позволение, и затова оглушал. Понеже Бетовен е преживял големи мъки и нещастия, музиката му показва силата на побеждаващия дух над тези препятствия. Музиката на Бетовен изразява борбата и победата на духа. У Бетовен човешкият дух води борба.
Бах е един бликащ извор, който притежава в себе си чистота на съдържанието, което е и по-близко до смисъла. Когато слезе водата надолу, това е Бетовен. Да вземем например песента „Фир-Фюр-Фен”; ако се разработва и се оркестрира, но основният мотив не се губи и постоянно звучи в различни инструменти – ту във флейта, ту в контрабас, тогава това ще наподобява Бах, бликащия извор. Ако пък се разработва така, че основният мотив се губи, разсейва се, тогава ще имаме разлята вода и това вече е Бетовен. На пръв поглед тази разлята вода може да се счита от светските хора като много богата и красива музика, но тя е вече с относителна чистота. Значи разлятата вода има относителна чистота, а в изворната вода имаме абсолютна чистота.
Паганини6 е свирил по дванадесет-петнадесет часа на ден. В него има нещо гениално и ако бе живял по-дълго време на Земята, щеше да създаде нещо по-хубаво. Замах, творчество има у него.
Хуберман7 и Пшихода8 може да ги проследиш как са свирили едно време в Индия със своите инструменти, после – със своите арфи и пр. Тогава не са били много видни музиканти. На Хуберман са му дали едно препятствие в очите, за да не го съблазни светът. Музикантите са изложени на големи изкушения. И двамата свирят хубаво, няма какво да ги критикуваме, но ако на Пшихода му се даде музикална публика, ще свири десет пъти по-добре.
Чиампи, този италиански виртуоз, е бил роден при много добри условия. Цигулката на Чиампи е от 1709 година и струва около пет милиона лева. Чиампи свири всеки ден по четири-пет часа. Да се снемат тоновете от Горе на физическото поле не е лесна работа. Така ще се подобрят съобщенията между този и онзи свят. В бъдеще Чиампи ще свири два пъти по-добре. Чиампи има много чувствителни ръце. Някои музиканти свирят на дълги вълни, Чиампи свири на къси вълни. Да се свири на къси вълни е по-хубаво. При късите вълни няма никакъв дисонанс в музиката. Музикантът си има вътрешна публика, на която външната публика е само отражение. Публиката изчерпва много музиканти, но когато музикантът дойде до мощната страна на музиката, тя го възобновява. Чиампи казва, че в музикално отношение зала „България“ е една от най-добрите в България.
Стана дума за югославския цигулар Балокович9.
От Невидимия свят пращат тези артисти. Балокович си е почивал някъде горе, но го пращат да свири на тези деца. Листата на дърветата в Божествения свят свирят по-добре, отколкото най-големият цигулар тук.
Мазаров10 цели тридесет години е работил, за да добие това постижение на гласа си.
Един брат попита: „Достигнал ли е той до върха на своето развитие?”
Има още да постига. В Мазаров взема участие духът на Карузо11, който беше тенор като Мазаров.