НАЧАЛО

Категория:

< ПРЕДИШЕН ЗАПИС | ПОСЛЕДОВАТЕЛИ НА УЧИТЕЛЯ | СЛЕДВАЩ ЗАПИС >

Мозъчните центрове, които са извън покривката на косата

  Науката на първата човешка раса - Николай Дойнов (1904 - 1997)
Алтернативен линк

МОЗЪЧНИТЕ ЦЕНТРОВЕ, КОИТО СА ИЗВЪН ПОКРИВКАТА НА КОСАТА


Отсечката А-5 от фигура 25 определя силата на разсъдъчните способности у човека. Наблюденията са показали, че хора, които се отличават с дълбок ум и талант да разсъждават, да търсят причините и последствията на всяко събитие, на всяко явление, със способност да вадят заключение от тях, да проследяват тези събития и явления до техния изход, тези хора имат силно развита горна част на челото си което там е изпъкнало. Образите на Сократ, Цицерон, Бейкън, Кант и други известни със своите философски прояви се отличават с добре развито и изпъкнало в горната си част чело. Така например ние виждаме, че има ден и нощ, има различни явления и промени, които ни носят годишните времена. Органите на разсъждението, мозъчните центрове в тази част на челото ще ни дадат възможност да намерим по пътя на разсъдъка причините, които създават тези явления.

По този начин ние се домогваме до дълбоките тайни на Природата,което е същността на философския разум. Забележително е, че старите майстори, извайвайки бюстовете на философи, са се стремели да правят челото в тази част изпъкнало. Ясно е,че те са наблюдавали и разбирали, че развитието на челото в горната му част е във връзка с развитието на разума. Тези центрове са създадени и оформени от силовите течения на планетата Сатурн. Според Астрологията, освен тези качества, те дават още и стремеж за ред, порядък, закономерност в провеждането на всяка поставена задача, а също и устой в нейното изпълнение, грижовност към околните и близките, добра оценка на всяко материално благо и стремеж за неговото запазване, устой в чувствата, добро обмисляне, преди да се вземе решение по който и да било въпрос. Дават също подозрителност, недоверие към всичко, с което даден човек се сблъсква.



Публикувано изображение


Отсечката А-7 от фигура 25 определя силата и размера на възприемателните способности у човека. Това са мозъчните центрове, които дават на човек възможност да схваща и разбира околната среда, в която е потопен (познавателните способности), също и условията, при които се намира за тяхното най-пълно използуване и за постигане на поставените задачи, особено тези, които засягат личните му интереси. Това са центровете около веждите (Фиг.32).

Този, който е над корена на носа, носи способност за определяне и запаметяване на формите, образите, както на хората, с които човек се е срещнал, така и на всеки факт и места,през които е минал. Този център способствува да се схващат и разглеждат нещата като отделни форми. Чрез него ние познаваме всяко нещо като отделен, ясно изразен предмет. Този център дава способност на човек да наблюдава, като схваща и разбира най-точното и подробно описание на предметите, които е видял. Тази способност е много важна за практичния човек. Чрез нея той има възможност да спира вниманието си върху подробностите и дреболиите на всеки предмет. Писатели, артисти, при които този център е развит, са способни да представят и предадат яснота и живот на своя образ и да ни произведат силно впечатление. Когато този център е силно развит у човека, то челото му между веждите е широко и изпъкнало. Китайците са богато надарени с тая способност, тя отговаря на тяхното добре известно механическо изкуство и способност да пишат и четат на един език, в който почти всяка дума се означава с особен белег. У животните тази способност им дава възможност да познават своите господари и онези, които са били добри към тях, да ги помнят, дори и след като не са ги виждали дълго време. Всички животни от едно и също стадо се познават едни други.

Пчеларите казват, че когато някоя пчела се промъкне в чужд кошер, тя бива веднага разпозната, изпъдена или убита.

В тази област около веждите се намират центровете за определяне на теглото, количеството на всяко нещо, цвета, реда, пресмятането и говора, съотв. точките А, Б, В, Г, Д и Е. При моя покупка в един магазин за хранителни стоки поисках от продавача да ми даде половин килограм кашкавал. Той отряза парче, което тежеше точно половин килограм. На моето възхищение от тази му способност той ми отговори: „Аз никога не греша и всякога точно отрязвам." Погледнах го - центърът за размера и теглото беше много добре развит у него.

До този център е разположен участъкът за разпознаване на цветовете, багрите (точка В). Тази способност е много необходима за художниците. Когато този център е силно развит, той прави челото в тази област добре изразено. Известно е, че между хората има голяма разлика в способностите им да разграничават различните цветове. Да се отдаде това качество само на добро зрение е неправилно, защото забелязано е, че хора, които имат добро зрение, не могат да разпознават различните багри, макар че виждат всички други качества на околната среда и предмети пред тях. Качеството да разпознаваш цветовете и особено техните нюанси е нещо различно от доброто зрение: то е отделна способност, определена от този център за виждане и разбиране на багрите. При жените този център обикновено е по-силно развит, отколкото у мъжете. Прочутите живописци и онези, които са се отличавали със способност да избират и хармонират багрите, имат също развит този орган. Това се вижда от портрета на Алберт Дюрер, Рембранд, Ван Дайк и др. Някои хора имат способност да рисуват, но са слаби в поставяне на багрите.

По същото направление по-нататък е мозъчният център, който тласка човека към ред, порядък, план и правила, когато ще има да се осъществява някоя задача - Г - точка. Този център способствува да се развие у човек любов към методичност и ред в разпределение на предметите, в обстановката, в която живее, и в работата, която има да извършва. Такива хора спазват времето за всяка работа и мястото за всички предмети около тях. Прецизни са във всяко нещо и когато са се ангажирали да отидат на определено място, точно в определеното време са там. Държат се чисто, спретнато и с порядък по отношение на своята външност. Много обаче зависи от навика и от средата, в която са поставени, за да се развие повече или по-малко този център при човека. Този център е добре развит при онези оратори, които умеят системно да излагат своите мисли, а също и при хора, забележителни със своите административни способности. Когато този орган е слабо развит, хората са разсеяни, небрежни, създават безредие.

На края на веждите, на самия ръб, на самия завой на челото е способността за боравене с числата, способността за лесно пресмятане, точка Д. Тук се касае само за пресмятане и прости изчисления. Други способности са необходими, за да бъде човек отличен математик.

Зад очите е центърът на говора, точка Е. Затова хора, които имат изпъкнали очи, обичат много да говорят.

При изброените тук способности виждаме, че всички центрове са наредени все около очите, които са главните сетивни органи, чрез които добиваме впечатления за външния свят. Изобщо органите - мозъчните центрове, разположени в долната част на челото и около веждите, са създадени и оформени според Астрологията от силовите течения на планетата Меркурий.

Те дават на човек не само възможност да добива ясно и определено разбиране за средата и обстановката, в която е потопен, за предметите, които го заобикалят, но и бързо да схваща и разбира ползата, която ще има за постигане на своите цели и най-вече тези, които засягат личните му интереси, ползата, която ще може да извлече от всичко това. Изобщо човек, при който тези части на челото са добре развити, е преди всичко практичен и извличащ полза от всичко, бързо разбира и се нагажда към условията, при които е поставен, и тези, които животът му поднася.

Над мозъчните центрове на възприятията и под Центровете на разсъдъка - в средния дял на челото, се намират мозъчните центрове на паметта, а в двата края, точно над центровете на реда, са центровете на тоновете и правилното схващане на звука (Фиг. 33). Центърът в Централната част на челото е оформен и създаден от силовите течения на Луната, а тези в края на челото, на самия ръб - от силовите течения на Венера. Когато централната част на челото е добре оформена и изпъкнала, имаме човек с добре изразена механична памет, която дава възможност за спомняне на стихове, молитви, действия, явления, събития, обстоятелствата, при които те са станали или стават, всичко, което сме преживели в най-малки подробности, стремежа за учене, за обогатяване със знания при по-издигнатите хора, а при обикновените - за любопитство. Автори, които умеят добре да описват предметите и в най-малки детайли, имат добре развит този център, като често пъти всичко това умеят да го изразят и в стихове. Този е центърът, който определя и ни дава възможност да чувствуваме себе си, нашето съществувание, или, както някои се изразяват, Самосъзнанието: да се приемаме като една ясно изразена и отделна величина и оттам стремежът да запазим тази индивидуалност. Затова хората, у които този център е добре развит, имат особено грижливо отношение към себе си, към всичко, което засяга тяхната личност, особено що се отнася за здравето им и за живота им. Те и при най-малкото неразположение или каквато и да била нередност в своето тяло отделят голямо внимание и грижа, съпроводени с голяма тревога.

Органът, мозъчните центрове, които дават възможност на човек да разбира, разпознава и правилно да схваща тоновете, да има отношение към тях, да мери интервалите и такта в музиката, се намира в ъгловите части на челото, непосредствено над мозъчните центрове на реда. Когато центърът на тона е много развит, тази част на челото бива изпъкнала и закръглена. Ако при едно лице центърът на реда е силно развит, то този на тона може да не личи така добре. При хората на музиката органът на тона е силно развит, особено у тези, които имат изкуството да пеят. Този център ни дава възможност да изпитваме удоволствие и да ценим мелодиите, затова той е необходим за всеки човек. Случва се челото в тази си част да не е така добре изпъкнало, но постоянството и обучението в областта на музиката развиват този център. В случаите, когато душата чувствува, възхищава се и се вдъхновява от хармоничните звуци, от мелодиите и такта на дадена музикална творба, когато лицето грее от възхищение и се привежда в трепет цялото тяло на човека, този център е всякога ясно изразен. Пойните птички ни показват, че този орган съществува не само при човека.




Публикувано изображение



  Науката на първата човешка раса - Николай Дойнов (1904 - 1997)
, , г., (Четвъртък) (неизвестен час)

ИНФОРМАЦИЯ ЗА БЕСЕДА


НАГОРЕ