Йоан се нарича само онзи човек, който може да изважда разумните работи, скрити в Природата. Разумен човек пък е онзи, който може да чете, да изнася и добре да разбира смисъла на написаните книги от великите души, живели преди него. Аз взимам думата “велики души” в широк смисъл.(60, с. 89)
Знаете кой беше Йоан Кръстител – той бе на стария закон. И ако аз съм произнесъл 100 пъти, хиляда пъти името Божие, като казвам “добър е Господ”, с това принесъл ли съм полза на света или не?…
Сега питат Йоана – той е старият живот, който имаме сега: “Какво трябва да правим ние, силните хора в света? Ти си дошъл пророк от Бога, какво трябва да правим?” На едни той казал да не събират повече, отколкото им е позволено, а на други казал, две дрехи ако имат, да дадат едната и от хляба си да дадат. На военните пък казал насилие да не правят никому и никого да не оклеветяват. И действително, ако в съвременния строй насилството би се изключило, също и оклеветяването ако би се изключило от коя и да е държава, поне най-малко 50% държавният строй би се подобрил и злините биха се отстранили. И ако от всички общества биха се изключили насилството и оклеветяването, същият резултат би се постигнал. Сега този грях у всички го има.(127, с. 73 и 374)
Без смирение ще останете винаги далеч от Бога. Този, който иска слава (да стане велик), той е далеч, значи, от Бога. Христос съзнаваше, че трябва да се смири, и ние трябва да започнем със смирение. Йоан Кръстител прояви смирение. Той беше преродилият се Илия и си каза: “Тази работа с рязане на главите не става”, и се смири. Човек трябва да се смири. Мойсей се издигна благодарение на недостатъка си – гъгнивост, който го смиряваше. Похвалите карат човека да пада. Затова на човека, като му дойде такова изкушение – да се почувства малък и че е нищо пред Бога; да се смири и да почувства, че трябва да изпълни волята Божия и да прави това, което Бог иска. Вие трябва да хвалите всякога Господа и да оставите Той да хвали вас. Човек сам себе си не бива и не може да хвали. Да ви е приятно, че хората не ви обръщат внимание. Ти може да си ангел, но щом си дошъл на Земята тук в плът, ще се смириш. Казано е и за Христа: “Той прие рабски образ.” Колко трудна е тази философия! Да не търсиш доброто мнение на другите, защото и те не са съвършени, та ще ти обърнат внимание на тебе. Съвършенството е в съвършения свят, който не е такъв като този. Смирението е възприемане на енергиите, които идват от висшите светове, от целия всемир – път към възход, към разцвет на всички наши дарби.(149, с. 61)