Стремете се да бъдете такива, каквито сте; да изявявате това, което първоначално е вложено във вас. Това е истинската свобода. (НОВИЯТ СВЕТИЛНИК - старо издание -130)
Съвременните хора не търсят още истинската свобода. (ФАКТОРИ В ПРИРОДАТА - изд.1947 г. София -187)
Свободата има три отношения към човека: отношение физическо, отношение умствено и отношение духовно или Божествено. И когато ние говорим за свобода, трябва да знаем за коя свобода говорим. Всички съвременни народи воюват за свобода. Това е чисто физическа, гражданска страна на свободата. Тази свобода не е идеал, не е смисъл, това е предговор на онази велика свобода, към която душата се стреми. Ако тази свобода е била действително истинска, то от памтивека човекът е воювал, един народ е освобождавал друг, мъже са освобождавали жени, жени са освобождавали мъже. Кой не е воювал, но въпреки това пак не е свободен. Туй е на физическия свят. Ако дойдем до умствения свят, и там всички се стремят към свобода, кой да има правилни възгледи . (ДВАТА ПРИРОДНИ МЕТОДА - изд."Фотинов" София - 44)
Сега всички вие имате известни възгледи, нали, т.е. вътрешно всинца се усещате, че не сте свободни. Да се определя: физическа свобода вие имате, защото, слава Богу, краката ви са прави, ръцете - здрави, очите -отворени. Физически несвободни, то значи краката ви да са свързани, ръцете счупени, очите затворени. Щом ръцете, краката са развързани, очите отворени, този човек физически е свободен. Следователно, от физическо гледище, има малцина хора, които не са свободни. Свободата сега е минала към умствения живот. Умствените хора не са свободни, но понеже умът е една присадка върху чувствата, вследствие на това и самите чувства на хората не са свободни (ДВАТА ПРИРОДНИ МЕТОДА - изд."Фотинов" София - 46)
Ако си богат, ако си силен, можеш да бъдеш свободен само физически . (ДВАТА ПРИРОДНИ МЕТОДА - изд. "ФОТИНОВ" София - 56)
Има не само материална свобода. Има друго робство, по-тежко от материалното. Един човек може да работи в една фабрика, но той е свободен да мисли каквото иска. А има и умствено робство... Ти искаш да се изкажеш, но не можеш да изкажеш мисълта си. (СИЛА И ЖИВОТ - V серия - изд. 1922 г. София -166)
Човек трябва да бъде вътрешно свободен... Щом е вътрешно свободен, и като женен, и неженен, човек може да учи, да служи на своя идеал. (ДОБРОТО ОРЪЖИЕ - изд.1939 г. София - 257)
В света има три вида свобода. Свободата е качество на мисълта, на чувствата и на постъпките. (АКОРДИРАНЕ НА ЧОВЕШКАТА ДУША - изд. 1999 г. София - 287)
Свободата има степени на прояви: свободен си физически, но не и духовно. Свободен си духовно, но нямаш Божествена светлина. Тази е причината, дето човек иска да се освободи от ограниченията. Обаче той трябва да разбира, докъде се простира физическата, духовната и Божествената свобода. (ДРЕХАТА НА ЖИВОТА - изд. 1950 г. София - 39)
По какво се отличава положителната и отрицателната свобода? В отрицателната свобода трябва да се откажеш да даваш, а в положителната - трябва да се откажеш да взимаш. Това значи, в злото да се откажеш да даваш, в доброто ще се откажеш да взимаш. Рече ли човек в положителната свобода да не дава, а в отрицателната да дава, той върши престъпление. (НОВИЯТ СВЕТИЛНИК - старо издание - 227)
Свободата е качество на мисълта, на чувствата и постъпките. Щом излезеш от рамките на тази вътрешна
свобода, отвън вече не си свободен. (АКОРДИРАНЕ НА ЧОВЕШКАТА ДУША I том - изд. 1999 г. София - 287)
Във вашите къщи има много наематели... Това значи, че ако низшите, тъмни духове имат власт над теб и те завладяват и управляват, ти не си свободен. Вътрешна свобода значи те да нямат власт над теб. Някой казва, че е свободен, цяло животно има вътре в него и мисли, че е свободен. (АКОРДИРАНЕ НА ЧОВЕШКАТА ДУША I том - изд. 1999 г. София - 287)