Учителя Беинса Дуно - Петър Дънов
НАЧАЛО

Категория:

< ПРЕДИШЕН ЗАПИС | ТЕМАТИЧНИ ИЗВАДКИ | СЛЕДВАЩ ЗАПИС >

<< Окултни принципи и закони - том ІI, 2006

ХРАНЕНЕ

Алтернативен линк


ХРАНЕНЕ




Какъв е законът на яденето? Когато ядеш, ако гледаш наляво и надясно, не можеш да ядеш. Като дойде до яденето, всичко ще забравиш, ще мислиш само за яденето и така ще ядеш.



“Три връзки”, стр. 422; 168



Който се храни съзнателно, той ще знае начин, как да възприеме добрите енергии, внесени в хляба, и как да се освободи от отрицателните енергии, останали в него. Който не разбира този закон, той ще приеме всичките енергии в него, добри и лоши, и ще усеща шума на воденичните камъни в стомаха си, а после в сърцето и в ума си.



“Линиите на Природата”, стр. 112; 81



Ако храната, която влиза в устата, не се сдъвче добре, тя и в стомаха не може да се смели правилно; ако в стомаха не може да се смели добре, тя не може да се използва правилно и от белите дробове; ако белите дробове не я използват правилно, и мозъкът не може да я възприеме и преработи, както трябва.



“Духовното у човека”, стр. 180; 81



Всяка храна, която човек приема, трябва да се смила добре. Не се ли възприема правилно от човешкия организъм, тя създава болезнени състояния.



“Правилно хранене”, стр. 276; 66



Какво ще каже Природата, ако види човек с едно нелъснато копче? Нищо няма да му каже. Тя ще мине край него, ще му се усмихне и ще продължи пътя си. Обаче ако види, че той не дъвче добре храната си, а направо я гълта, тя ще го спре и ще го запита: “Как смееш да гълташ цели хапки, без да ги дъвчеш? За нарушаване на този закон, ще бъдеш наказан”. Това, от което хората се интересуват, Природата не се интересува.



“Правилно дъвчене”, стр. 292-293; 63



Всяка хапка, която не се придружава с добра мисъл и с добро чувство, носи за стомаха отрова, смърт. Същият закон се прилага и при говоренето.



“Свободно движение”, стр. 78; 54



Ако ядеш с Любов, и малко да ядеш, и много да ядеш, това ядене е благословено.



“Новата земя”, стр. 165; 48



Човек може всичко да яде, но ако яде с Любов, съзнателно.



“Призови Симона”, стр. 125; 60



Има хора, в които храносмилателната система е слабо развита. Показва се в слепоочните области. Всички хора не могат да ядат еднакво. Трябва да се съобразим със закона. Този, на когото слепоочните части са сплеснати, той избира деликатна храна. Онзи, на когото са изпъкнали, може да яде друго. Не е позволено на всички да ядат еднакво... В бъдеще, като дойдат хората, за яденето няма да бързат. Ще бъдат в размишление, да се помолят, да попитат Господа да ядат ли тази храна, или да не ядат. Ако е позволено, в тях ще се отвори разположение.



“Добра мисъл, добро чувство и здраве”, стр. 44; 180



Човек трябва са изучава законите на яденето. Той трябва да яде умерено, да ходи свободно, да не туря букаи на краката си. Който яде много, той трябва да бъде богат човек, външно и вътрешно, да може да носи.



“Постоянни и непостоянни величини”, стр. 45; 72



Когато се храниш, не допущай нито една отрицателна мисъл в ума си. Между тебе и храната трябва да има общение, връзка. Яж храна, която обичаш, и се разговаряй с нея. Това значи да употребяваш жива, а не мъртва храна.



“Ще Ме видите”, стр. 202; 87



Абсолютно забранено е на човека да се гневи при ядене. Това е закон в Природата.



“Методи на Природата”, стр. 28-29; 17



При яденето ще възприемаш толкова, колкото трябва. После храната трябва да бъде доброкачествена.



“Естествени правила”, стр. 72; 207



Яденето е обосновано на един закон: В Природата недоимък няма, но няма и излишък. Онова, което вие трябва да ядете, то е определено.



“Идеален и реален живот”, стр. 202; 165



Като ти дадат хубавия хляб, яж го ти и не го давай. Най-хубавия хляб яж ти, а пък второстепенното дай на другите. Такъв е законът! Яж на свят. Без да преядеш. Ще оставиш едно празно пространство в стомаха си, за да може стомахът ти да работи.



“Правилно възприемане и правилно даване”, стр. 104; 163



Според мен месната храна е закон за ограничение... Човек без Любов вегетарианец не може да стане. Без Любов е винаги месоядец. А пък вегетарианството по закон не става.



“Любов без закон”, стр. 242; 182



Едно от главните правила при храненето е: Никога да не си дояждаш, да останеш малко гладен. Това да бъде идеал за вас. Ако станеш от трапезата напълно нахранен, ти си престъпил Божия закон... Помнете: храненето се основава на закона на Любовта. Ако употребяваш храна, която не обичаш, ти не можеш да се ползваш от нея... Същият закон се отнася и до въздуха... Казвам: какъвто е законът за храненето и дишането, такъв е и за четенето.



“Степени на Любовта”, стр. 51, 52, 53; 142



Яденето в Природата е също намясто. Докато живее човек, трябва да яде, но умерено – като приеме 15-20 хапки, той трябва да спре.



“Постоянни и преходни неща. Козметика”, стр. 167; 74



Според закона, по който е направен нашият организъм, в него постоянно става обмяна. Никога не трябва да вземаш по-голямо количество храна, отколкото е потребно на организма. Който иска да бъде здрав, никога не трябва да преяжда.



“Радостта”, стр. 356; 109



Като ядеш и дойдеш до най-сладката хапка, престани да ядеш... Не гледай на чинията, но и на изядените хапки. Радвай се на тях. Хапката, която си изял, струва хиляди пъти повече от пълните чинии ядене. Тя принася повече полза от яденето, което си приел в себе си. Този закон има приложение и в живота.



“Бавни и бързи движения”, стр. 182, 185; 104



Като се храниш и дойдеш до най-приятната точка на храненето, спри там. Ако туриш една хапка повече, ще влезеш в закона на ограничението.



“Закон и свобода”, стр. 303; 185



Природата е определила за всеки човек, колко храна му е нужна дневно.



“Здраве, богатство и енергия”, стр. 123; 82



В многото ядене е опасността и в неяденето е опасността. Като ядеш толкова, колкото БОГ изисква, то е Божието благословение.



“Малките правила”, стр. 75; 188



Яденето е закон за придобиване на светлина. Обмяна става в яденето... Всички плодове, това е сгъстена светлина.



“Три важни неща”, стр. 114; 174



При сегашното състояние, ако силата на глада не действа в човека, веднага ще се яви едно инертно състояние. А някой път многото ядене внася друга анормалност.



“Четири хигиенни правила”, стр. 299; 144



Докато живее на Земята, човек не може без стомах, но той трябва да живее и да се храни съобразно законите, които управляват стомаха. Когато обработи храната, стомахът я изпраща в по-високи полета. Следователно той изпълнява една функция на взимания и давания.



“Сам Отец”, стр. 28; 76



Ако яде много и неправилно, той върши престъпление; ако остава гладен и не си дояжда, той пак върши престъпление. На човек се препоръчва нито да преяжда, нито да си недояжда.



“Новата епоха”, стр. 161-162; 93



Вътрешната връзка, която свързва клетките на организма в една стройна единица, е храната. Въз основа на този закон, човек трябва да яде... Яденето не е нищо друго, освен съзнателна работа за подържане и засилване на вътрешната връзка. Този закон се отнася не само до тялото на човека, но и до неговите чувства и мисли.



“Трите свята”, стр. 223; 107






НАГОРЕ