Учителя Беинса Дуно - Петър Дънов
НАЧАЛО

Контакти | Дарение
Категория:

< ПРЕДИШЕН ЗАПИС | ТЕМАТИЧНИ ИЗВАДКИ | СЛЕДВАЩ ЗАПИС >

<< Свободата

СВОБОДЕН ЧОВЕК

Алтернативен линк


СВОБОДЕН ЧОВЕК


















Важно е човек да бъде свободен, за да се развива правилно. (ВСЕ ЩО Е ПИСАНО – изд. 1942 г. -173)



Свободата за човека е тъй необходима, както въздухът. (НОВИЯТ СВЕТИЛНИК - изд. 1946 г. София - 320)



Човек всякога се стреми към свобода. (БОЖЕСТВЕНИЯТ И ЧОВЕШКИЯТ СВЯТ - изд. 1940 г. -119)



Всички хора искат да бъдат свободни. (НОВИЯТ СВЕТИЛНИК - изд. 1946 г. София - 258)



Някой казва: „Не съм ли свободен?” Вие мислите, че като сте на Земята, сте свободни. Никой не е свободен. Преди всичко, вие не се разбирате. Как може да сте свободни? (НОВИЯТ СВЕТИЛНИК - изд. 1946 г. София - 161)



Малкото дете, увито в пелени, не е свободно. Щом се изправи на краката си, то е свободно вече, може да се движи дето иска. Като старее човек пак загубва свободата си. Не е страшно, когато краката на човека не държат и стават причина да залита на една или друга страна. Страшно е обаче, когато човек изгуби умствената си свобода и започне да залита. Няма по-страшно от това – да изгуби човек свободата на мисълта си и да се поддава на чужда мисъл. (БОЖЕСТВЕНИЯТ И ЧОВЕШКИЯТ СВЯТ - изд. 1940 г. - 20)



Аз наричам свободен човек оня, който люби Бога. Който не люби Бога, нито е свободен, нито учен, нито благороден. (НОВИЯТ СВЕТИЛНИК - изд. 1946 г. София - 258)



Свободата подразбира служене на Бога. Свободен е само онзи, който служи на Бога и изпълнява Неговата воля. (ВЪЗМОЖНИ ПОСТИЖЕНИЯ - изд. 1934 г. София - 41)



Ако помагаш на цялото, ти си свободен човек, ако не помагаш, не си свободен. Щом е добре за цялото, и на тебе ще бъде добре. Кракът е свободен, когато върши службата си добре. (НОВИЯТ СВЕТИЛНИК - изд. 1946 г. София - 71)



Само разумният, добрият и свободният човек може да владее Земята и да бъде господар на по-слабите същества. (СИЛА И ЖИВОТ II том, изд. „Бяло Братство”, София, 2006 г. - 234)



Кой човек е истински свободен? Свободен човек е онзи, който като го калят, той не се каля. Колкото и да го калят отвън, той не губи равновесие, калта сама по себе си се чисти. Свободен човек е онзи, който от никакъв огън не изгаря. Съвременните хора се намират под влиянието на своите страсти, пороци, заблуждения, криви мисли и считат, че са свободни. Не, огън е това. Докато не мине през този огън и не се пречисти, човек не може да бъде свободен. (БОЖЕСТВЕНИЯТ И ЧОВЕШКИЯТ СВЯТ – изд. 1940 г. - 20)



Като дойде свободата, човек започва съзнателно да работи. (ДВИГАТЕЛИ В ЖИВОТА - изд. 1938 г. София - 181)



Христос... иска да каже: „Аз не искам да ми дадете всичкото си време, а само това, което не знаете как да употребите, па колкото и малко да е това време. А другото време, през което сте заети, свободни сте, вършете си своите длъжности в живота…” Великото учение ни най-малко не подразбира да оставим другите си длъжности в живота, но онзи час, който е определен, трябва да го дадем. (СИЛА И ЖИВОТ II том, изд. „Бяло Братство”, София, 2006 - 202)



Като се говори за свободата, това подразбира по отношение на духа, ще работите със закона на свободата; по отношение на плътта ще приложите закона на вътрешното ограничение. (УСЛОВИЯ ЗА РАЗУМНИЯ ЧОВЕК - изд. 1930 г. София - 58)



Човек е свободен да греши, но няма право да греши. Той е свободен да прави добро, но не прави. (НОВИЯТ СВЕТИЛНИК - изд. 1946 г. София - 225)



Истински свободен човек е този, който живее без юлар. Ние се нуждаем от свободни хора, а не от роби. Какво ще ви даде робът? (НОВИЯТ СВЕТИЛНИК - изд. 1946 г. София - 236)



Хората имат и живот, и знание, и свобода и въпреки това са недоволни. (НОВИЯТ СВЕТИЛНИК - изд. 1 946 г. София - 320)



Аз обичам грешните хора, които се разкайват, затова подавам ръката си за помощ към всички слаби, невежи, грешници. Това може да е слабост, но и Христос имаше слабост към грешниците. Той дойде в света за тях - да им помогне, да ги повдигне и освободи. (СИЛА И ЖИВОТ IІ том, изд. „Бяло Братство”, София, 2006 г. - 324)





НАГОРЕ