Стремежът и копнежът на човешката душа е да бъде свободна. Туй е един велик вътрешен подтик, не на обикновен човек, но на съзнателния човек. Туй е един вътрешен подтик на човека в когото се пробужда Божественото. (ДВАТА ПРИРОДНИ МЕТОДА – изд. „Фотинов” София - 47)
Свободата е необходима за вътрешния растеж на онзи висш идеал, към който човек се стреми. (ДВАТА ПРИРОДНИ МЕТОДА - изд. – Фотинов” София - 47)
Свободата е нужна на всички живи същества, но на време и на определено място. (СИЛА И ЖИВОТ - ІІ том - изд. 2006 г. София - 484)
На всички хора еднакво трябва да се даде свобода. (СИЛА И ЖИВОТ - VІІ серия. 26 беседа, изд. „Малджиев”, Русе – 26)
Като знаете условията за проява на Любовта, вие разбирате защо хората се стремят към свобода. Мъже, жени и деца се борят за свобода. Животни и растения се борят за свобода. Всичко живо се бори за свобода. Душата на човека се стреми към свобода, но за да я постигне, на помощ трябва да й дойде духът, със своята сила. Бог желае нашата свобода. Следователно това движение в света за свобода се дължи, именно, на Божественото, което се бори вместо нас. Стремежът на човека за свобода е Божествен. Щом знаете това, пазете се да не осакатите в себе си този стремеж. Воювайте не само за своята свобода, но и за свободата на всички живи същества. Свободен е само онзи, който се радва на свободата на всички. Следователно абсолютно свободен е само Бог. Той иска всички да бъдем свободни и ни дава начини, по които можем да придобием свободата си. (ЛЪЧИ НА ЖИВОТА – старо издание София - 265)
Днес всички хора искат да бъдат свободни, търсят начин за освобождаване. По естество човек е свободен, а по разбиране - ограничен. За да се освободи напълно, той трябва да измени разбиранията си. - Как? - Като съблече старата си дреха, за да облече нова. Какво значи обличане на нова дреха, това значи да внесе нещо ново в съзнанието си. Обаче, съзнанието може да приеме новото само когато е празно, освободено от всички стари разбирания, от всички утайки и наслоявания. Новото изисква нови условия, нови разбирания, нови форми. (РЕАЛНОСТИ И СЕНКИ - изд. 1941 г. София – 116)