ПРИНЦИПИ НА БРАТСТВОТО И УЧЕНИЧЕСТВОТО
Христос полага един принцип, върху който съгражда основата на Своето учение, т.е. материалната страна, видимата, физическата страна. Когато Той говори за брат, сестра и майка, разбира чисто физическата страна, тъй както светът сега е изявен. Не говоря за Небето, защото често в Божествения свят няма такива отношения. На Земята най-възвишеното – това е братът, сестрата и майката... Брат и сестра – подразбира преди всичко чистота. В какво? Чистота в помисли, в желания и в действия. Трябва разширение на ума и на сърдцето.
“Братя и сестри на Христа”, стр. 1, 2; 13
Първият принцип за ученика е: За да станеш брат, и сестра, и майка на Христа, трябва Божията Любов да изпълни сърдцето ти, душата ти и духа ти и тогава ще станеш брат, сестра и майка. И след като приложим този принцип, ти ще бъдеш ученик... Аз казвам и втория принцип. Христос не го е засегнал. Плачът е второто условие за ученика на една окултна школа в пълния смисъл. И като заплачете, ще почувствате в себе си един изобилен живот, пълен най-първо с тъга, който постепенно се превръща в Божествена светлина.
“Плачът”, стр. 32-33; 13
Под майка разбирам същество на абсолютно безкористие; братът е същество на абсолютно безкористие; сестрата е същество на абсолютно безкористие. Братството се основава на пълно безкористие. Дето има корист, никакво Братство не съществува. Това е принципален въпрос.
“Фарисей и садукей”, стр. 30; 11
Всичко, което става в Природата, става и във вас. Това трябва да го знаете. Ако между Природата и вас няма известно съотношение, вие не сте на прав път. Ако ви се проповядва учение без мъчнотии, без ветрове, без дъжд, без град, това не е Божествено учение, не е учението на Бялото Братство. Това са принципи, които трябва да държите в ума си и да ги опитате.
“Природни методи”, стр. 103-104; 17
Един от принципите на Бялото Братство е реализиране на идеята Братство и равенство. Това не подразбира заличаване на човешката душа, но проява на индивидуалността на човека, т.е. преминаване на съзнанието в по-висока форма.
“Правият път”, стр. 203; 17
В нашето учение влиза още един принцип, че ние можем да вложим труда си в земята, да работим всички физически, по 2-3 часа на ден, колективен труд... Този колективен труд ще дойде. Ще дойде вдъхновение в умовете и в сърдцата на хората, и тогава човек ще може да работи сръчно. Знаете ли как се работи с Любов? Когато работиш с Любов, пееш, всичко върви – и мазане и миене.
“Много плод принася”, стр. 112; 18
Ние не можем да говорим за братство, докато нямаме един основен принцип. Той е следующият. Ето какво казва самата Природа: на Земята двама души могат ли да бъдат братя, ако не са родени от една майка и един баща? Аз взимам линията АВ. Това са бащата и майката. Тегля други линии надолу С, Д, Н и т.н., може и повече линии да спусна. Тия линии може да бъдат братя, понеже в жилите им прониква една кръв, кръвта на един баща и на една майка. Но като дойдем до духовния смисъл, пак трябва да съществува същият принцип. В нас трябва да прониква същият дух. Ако прониква, можем да бъдем братя, но ако нямаме този принцип, ние не можем да бъдем братя.
“Школата и развитието на ученика”, стр. 27-28; 27
В нашето Бяло Братство принципът е: Само за БОГА можем да работим и само Него можем да любим безгранично, и само Нему можем да се доверяваме.
“Изпитвайте Писанията”, стр. 234; 18
Никога не късай онези свещени връзки, които БОГ е поставил между твоята душа и другите души. Остави тези връзки, нека БОГ функционира чрез тях.
“И видях ново Небе и нова Земя”, стр. 82; 140
Принципите на християнството изискват цял един живот, за да се приложат. И не само да се приложи едно учение, но резултатите, които се добиват, трябва да се запазят.
“Без наука няма сполука”, стр. 65; 205
Да живееш братски с всички същества, това значи, на никого да не причиниш и най-малкото страдание... Като живее, човек все ще смели няколко житни зърна, все ще изяде няколко плода, няколко яйца и т.н. Живее ли по този начин, той е нарушил вече принципа на великия братски живот.
“Степени на съзнанието”, стр. 336; 152
Основният принцип в една духовна Школа е: Да има едно разбиране за БОГА, което да стане като мярка.
“Разумното начало в света”, стр. 19; 198