ЛЮБОВ И ОБИЧ
Любовта е закон на човешкия дух, а обичта наричам закон на човешката душа.
“Двата велики закона”, стр. 90; 183
На всяко нещо, което си приел, ще дадеш цена. Ще цениш Любовта. Обичта е оценка на Любовта. Любовта без Обич не е оценка, не може да се приложи. Обичта е закон за приложение на Любовта.
“Двата принципа”, стр. 78; 185
Какво се разбира под Любов и обич? Любовта означава закон на самопожертване, т.е. движение, пътуване на далечни места. Под обич се разбира щедрост, т.е. движение с по-малка сила от това на Любовта.
“Като го видя Петър” , стр. 112; 6
Под думата обич аз разбирам възприемане. Ти не може да възприемеш една храна, която не е приготвена хубаво, която не е доброкачествена. Не може ти да я обичаш. Щом възприемеш храната, обичаш я. И в Любовта същият закон е. Ти не може да предадеш Любовта, ако не е доброкачествена. Понеже Любовта е доброкачествена, онзи, който я предава, той се повдига.
“Люби, обичай”, стр. 108; 180
Какво представя това: обич? Обичта се отличава по това, че дала клонищата. Обичта е възвишен живот. В обичта растат клонищата и цветове има. Когато говорите за Любовта, разбираме – Любовта винаги спуща корени. Обич и Любов се различават, че Любовта създава корените, обичта създава клонищата на живота. Следователно то е поляризиране на онази енергия. Ако вие не разбирате закона на Любовта и закона на обичта, вие не може да се ползвате от тях. Единият закон създава корените на сърдцето, обичта повече влияе върху ума.
“Основни положения на живота”, стр. 210; 154
Лесно е да се каже, че трябва да обичате, но обичта е закон, който се отнася до душата. Да обичаш, това значи вътре в себе си да чувстваш обичта.
“Дигни одъра си!”, стр. 77; 124
По-рано трябва да се приложи Любовта и после – Обичта. Да обичаш е много по-сложно, отколкото да любиш.
“Пробен камък”, стр. 209; 200